مشاوره رایگان بانک وردپرس در خدمت شماست

با ما تماس بگیرید از اینکه صدای نازنین شما را می شونیم لذت میبریم و سعی میکنیم ، تا بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم.

ارتباط با واتس آب با کلیک روی دکمه زیر:

ورود به پشتیبانی

بلیط چارتر

پرواز چارتر و خرید بلیط چارتر

بلیط چارتر یکی از آن اصطلاحاتی است که موقع سفر‌های هوایی زیاد با آن مواجه می‌شوید. آیا معنی بلیط چارتر را می‌دانید؟ ابتدا مفهوم چارتر را توضیح می‌دهیم.

بلیط چارتر چیست؟

خود کلمه‌ی چارتر که به لاتین charter نوشته می‌شود یعنی دربست کردن، دربست کردن نه تنها یک پرواز بلکه هر گونه وسایل نقلیه دیگر یا حتی هتل و غیره. اما مفهوم چارتر در رابطه با پرواز چگونه است؟ گاهی سازمان یا شرکت خاصی همه‌ی صندلی‌ها یا بخشی از صندلی‌های یک هواپیما را برای مدت زمان معینی اجاره می‌کند. به آن شرکت یا سازمان، چارتر کننده و به بلیت‌های عرضه شده توسط آن سازمان یا شرکت، بلیط چارتر گفته می‌شود. مثلا شرکت‌های بزرگی که تعدادی از کارمندانش در طول هفته باید با پرواز رفت و آمد کنند برایش مقرون به صرفه است که در روز‌های خاصی از هفته بخشی از صندلی‌های یک هواپیما را به صورت یک‌جا اجاره کند. اگر بخواهیم این مفهوم را به زبان بازاری نزدیک کنیم، چارتر کردن یعنی خرید عمده که با خرید خرد در تضاد است. همان طور که در خرید عمده، کالای خریداری شده ارزان‌تر تمام می‌شود در خرید چارتر هم بلیط هواپیما برای آن شرکت ارزان‌تر می‌شود.

خرید بلیط چارتر

بلیط چارتر را برخی از شرکت‌های هواپیمایی و دفتر‌های خدمات مسافرتی می‌فروشند. آژانس‌های هواپیمایی، صندلی‌های پرواز‌های مشخصی را برای مدت زمان خاصی اجاره می‌کنند و بلیط آن پرواز‌ها را در دفاتر خود به فروش می‌رسانند. این آژانس‌ها یا شرکت‌های هواپیمایی همان چارتر کننده‌ها هستند. در این حالت شما در واقع بلیط را از چارتر کننده‌ها می‌خرید و نه شرکت هواپیمایی و وجه نیز به حساب همین چارتر کننده‌ها می‌رود. بر همین اساس نیز، بهای بلیط چارتر را شرکت یا آژانس چارتر کننده معین می‌کند. قیمت بلیط چارتر بر اساس زمان خرید بلیط و شرایط شرکت چارتر کننده دچار تغییر و تحول می‌شود. بعضی از پرواز‌ها در زمان مشخصی خیلی شلوغ می‌شود مثلا پرواز تهران-شیراز در ایام نوروز، به همین دلیل پرواز‌های چارتری در مقطع خاصی در دسترس قرار می‌گیرد اما برخی دیگر از پرواز‌ها همیشه شلوغ هستند مثلا پرواز‌های مسیر ترکیه، در این صورت چارتر به صورت چهار فصل وجود دارد. نکته‌ی خیلی مهمی که در مورد بلیط چارتر باید بدانید این است که اگر صندلی پرواز چارتر خالی بماند، به هر حال، شرکت چارتر کننده باید هزینه‌ی آن را بپردازد. به همین خاطر است که زمان خرید بلیط چارتر مهم است، هر چه به زمان پرواز نزدیک‌تر شویم احتمال اینکه بهای بلیط افت کند بیشتر است.

ویژگی‌های بلیط چارتر

بلیط چارتر مزایا و معایب خود را دارد. یکی از خوبی‌های بلیط چارتر این است که قیمت آن تغییر می‌کند. پس با کمی جستجو و صبوری می‌توانید بلیطی با قیمت مناسب پیدا کنید. آژانس‌های هواپیمایی سعی می‌کنند بلیت‌های خود را با سود کم بفروشند و برای این کار تبلیغات و اطلاع رسانی‌های مختلفی دارند. در واقع شرکت چارتر کننده به هر ترتیب شده باید بلیت‌های خود را بفروشد تا جلوی ضرر را بگیرد. در زمان‌هایی که مسافر کم است و یا مقاصدی که خلوت‌تر هستند بلیط چارتر ارزان حتما پیدا خواهید کرد. مثلا نزدیک عید نوروز و قبل از ایام عید بهترین زمان برای سفر به کیش است چون همه‌ی مردم مشغول جمع‌آوری‌های قبل از عید هستند، پس مسیر خلوت است و بلیط چارتر به راحتی در دسترس قرار می‌گیرد. حتما اصلاح تور‌های لحظه آخری هم شنید اید، مکانیزم این تور‌ها نیز بر همین اساس است. این تور‌ها صندلی های یک هواپیما و همچنین اتاق‌های یک هتل را چارتر می‌کنند و تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهند که صندلی یا اتاقی خالی بماند، پس با قیمت پایین‌تر خدمات خود را عرضه می‌کند. در تور‌های لحظه آخری و بلیت‌های چارتر هم چارتر کننده ضرر نمی‌کند و هم مسافر با قیمت مناسب سفر می‌کند.

بلیط چارتر

در ایامی که مسافر برای مقاصد خاصی زیاد است مثلا ایام عید یا تابستان که مسافرت‌های داخلی و خارجی اوج می‌گیرد، قیمت بلیط چارتر با سیستمی فرق زیادی ندارد و حتی گاهی گران‌تر است. چون تقاضا زیاد است چارتر کننده‌ها می‌توانند با خیال راحت بلیت‌های خود را بفروشند. البته حتی در این ایام هم اصل جستجو و صبر را از یاد نبرید چون ممکن است در این میان استثناهایی هم وجود داشته باشد.

بلیط چارتر را نمی‌توانید کنسل کنید یا تاریخ و مقصد آن را تغییر دهید. حتی اگر شرکت چارتر کننده این کار را انجام دهد مجبورید هزینه زیادی متقبل شوید که مبلغ زیادی برای استرداد باقی نمی‌ماند. درست است که شما از آژانس هواپیمایی بلیط می‌خرید ولی مسئولیت تاخیر پرواز، گم شدن بار، کنسلی پرواز بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی است و چارتر کننده در این مواقع کاری برای شما نمی‌کند.

 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
ارسال اطلاعیه در صورتیکه